Komunikat - odpady medyczne - nowe rozporządzenie dostępne w części kodowanej serwisu FPZ.......Kompleksowa oferta ochrony danych osobowych w poz i aos w części kodowanej serwisu FPZ w dziale Komunikaty kodowane........Firmy - kontakty informacja dostępna w części kodowanej serwisu FPZ w dziale Prawo kodowane ........Wynagrodzenie pracowników wykonujących zawody medyczne informacja dostępna w części kodowanej serwisu FPZ w dziale prawo
Bezpieczne opalanie
Biuro Federacji PZ, 2017-08-08 11:01:49

Czerniak, udar cieplny, oparzenia słoneczne – to tylko niektóre z możliwych skutków nieodpowiedzialnego opalania. Lekarze rodzinni z Porozumienia Zielonogórskiego apelują o ostrożność i zdrowy rozsądek.

Aby wakacje nie skończyły się tragedią, warto przed wyjazdem odpowiednio się do nich przygotować. Nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, parasol ochronny, który możemy zabrać na plażę czy kremy z wysokim filtrem – to absolutnie niezbędne rzeczy, o których nie można zapomnieć przed planowaną kąpielą słoneczną.

Lekarze rodzinni podkreślają, że latem chcemy przede wszystkim odpocząć, dlatego nie myślimy o np. konsekwencjach nieodpowiedzialnego opalania. Warto jednak wiedzieć, że żaden preparat z faktorem SPF nie chroni w pełni przed słońcem, a procesu opalania nie powinno się w żaden sposób przyspieszać. Natomiast, aby krem w ogóle zadziałał, należy użyć go kilkadziesiąt minut przed planowany opalaniem i używać go średnio co ok. 2-3 godziny. A jeśli planujemy kąpiel w morzu czy jeziorze, niezbędny jest oczywiście krem wodoodporny.

Lekarze rodzinni z Porozumienia Zielonogórskiego podkreślają, że ze szczególną ostrożnością do opalania powinny podchodzić osoby z bardzo jasną karnacją i z dużą ilością znamion. Niektóre ze stosowanych leków czy naparów z ziół mogą mieć ponadto tzw. działanie światłouczulające, dlatego warto skonsultować z lekarzem, czy opalanie podczas ich przyjmowania, nie będzie miało negatywnych skutków dla naszego organizmu. To ważne, bo wśród takich leków są np. popularne leki przeciwbólowe.

Szkodliwe mogą być także niektóre kosmetyki. Dlatego przed wyjściem na plażę nie warto używać np. perfum. Niewskazane są również kąpiele słoneczne w godz. 10.00-15.00. A wysiłek fizyczny warto planować w chłodniejszych porach dnia.

Ważne jest także regularne spożywanie napojów, które uzupełnią elektrolity w naszym organizmie. Podczas opalania absolutnie zabronione jest spożywanie alkoholu. Ponadto na działanie promieni słonecznych nie powinny narażać się kobiety w ciąży, tuż po porodzie, czy dzieci do ok. 3 roku życia.
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT