Kim jest i jakie ma uprawnienia opiekun faktyczny pacjenta - info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. Udostępniamy dla Państwa platformę, dzięki której już teraz mogą Państwo przystępować do Kodeksu RODO info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. KOMUNIKAT STANDARD OCHRONY MAŁOLETNICH info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach.
Lekarka-poetka
Federacja PZ, 2017-11-10 20:42:59

Do literackiego grona lekarzy Porozumienia Zielonogórskiego, obok powieściopisarki Anny Osowskiej, dołączyła Małgorzata Stokowska-Wojda. Zadebiutowała tomikiem poezji „Ultrasonografia wiersza”, który ukazał się kilka tygodni temu.

Tak o poetce-lekarce pisze w recenzji Paweł Podlipniak z Salonu Literackiego, polecając lekturę wierszy:
- To rzadko spotykane, wbrew pozorom, połączenie, ale to właśnie dzięki temu jej wiersze cechuje empatia zestawiona z bolesnością obserwacji i dozą pesymizmu. Bardzo trafnie i ciekawie pisze o tym sama autorka: „Poezja jest bardzo bliska ultrasonografii. Obraz jaki uzyskujemy na ekranie ultrasonografu zależy nie tylko od oglądanego obiektu, ale również rodzaju użytej głowicy usg. W zależności od mocy nadawczej głowicy, częstotliwości wiązek ultradźwięków i sposobu ich ułożenia obraz tego samego obiektu na ekranie będzie inny. Obraz wiersza na ekranie naszej wyobraźni zależy od emocji, nastroju i indywidualnej wrażliwości. Ten sam wiersz u wielu ludzi generuje wiele obrazów. Różnica między poezją a ultrasonografią jest jedna: żaden obraz poetycki na ekranie wyobraźni nie jest obarczony artefaktem.”

Małgorzata Stokowska-Wojda, lekarz rodzinny z Łaszczowa, od wielu lat zajmuje się zarówno pisaniem, jak i ultrasonografią. Publikuje głownie felietony („Służba zdrowia”, „Gazeta Lekarska”, „Zdrowie dla każdego”, „Praktyka Lekarska”), ale po raz pierwszy ujawniła światu swoją poezję, dotąd tworzoną „do szuflady”.

Kontakt do autorki:
e-mail gazela2@gmail.com

ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT