Ważne - Komunikat - test antygenowy w kierunku: SARS-CoV-2/grypy A+B/RSV informacje dostępne w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. Ważne - Komunikat - test antygenowy w kierunku: SARS-CoV-2/grypy A+B/RSV informacje dostępne w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach.Ważne - Komunikat - test antygenowy w kierunku: SARS-CoV-2/grypy A+B/RSV informacje dostępne w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach.
Samobadanie to podstawa wczesnego wykrywania raka piersi - ale nie zastąpi badań
Biuro Federacji PZ, 2019-10-15 15:21:18

W związku z przypadającym 15 października Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi lekarze rodzinni Porozumienia Zielonogórskiego przypominają o profilaktyce tej choroby. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. W Polsce stanowi około 20 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe. Podobnie, jak w przypadku większości innych nowotworów, im wcześniej zostanie wykryty, tym większa szansa na wyleczenie.
- Z tego powodu tak ważna jest profilaktyka, którą należy zacząć od siebie - mówi lekarz rodzinny Porozumienia Zielonogórskiego Marek Krupowczyk. - My sami jesteśmy przecież w największym stopniu odpowiedziani za swoje zdrowie. Poza przestrzeganiem zasad tzw. zdrowego stylu życia, w profilaktyce raka piersi niezmiernie ważną rolę odgrywa samobadanie, które u kobiet od 35. roku życia powinno stać się codziennym nawykiem. Wówczas jest szansa na zauważenie niepokojących zmian we wczesnej fazie choroby, a co za tym idzie - jej skuteczne leczenie. Marek Krupowczyk podkreśla jednak, że kobiety muszą wiedzieć, w jaki sposób mają same badać piersi. Żeby to robić prawidłowo, konieczna jest edukacja, także w gabinecie lekarza rodzinnego. Z wieloletnich doświadczeń Marka Krupowczyka wynika, że pacjentki chętnie korzystają z takiej edukacji. Jednocześnie eksperci wskazują, że samobadanie, choć niezmiernie ważne, nie wystarczy, by mieć pewność, że zrobiliśmy dla swojego zdrowia wszystko, co konieczne.
- Część zmian można wykryć jedynie w badaniach mammograficznych lub USG piersi, dlatego nie zapominajmy o nich nawet wówczas, gdy samodzielnie się badamy - przestrzega lekarka rodzinna Porozumienia Zielonogórskiego Anna Osowska. Do czynników ryzyka zachorowania na raka piersi należą: rak piersi wśród członków rodziny (matka, babka, siostra), wczesna pierwsza miesiączka przed 12. rokiem życia, późna menopauza po 55. roku życia, urodzenie dziecka po 35. roku życia, bezdzietność. Lekarze zalecają jednak regularne badania profilaktyczne wszystkim paniom w wieku powyżej 50 lat. Anna Osowska zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt samobadania:
- Dokładne oglądanie własnego ciała pozwala na zauważenie także zmian związanych z wieloma innymi chorobami - dodaje lekarka. - Wszelkie znamiona na skórze, guzki, itp. najszybciej możemy dostrzec sami i w porę trafić do specjalisty. Zachęcam także do poświęcenia uwagi swoim partnerom i najbliższym. Oglądajmy się sami, przyglądajmy się swoim bliskim, bo to najpewniejszy sposób, by jak najszybciej wykryć chorobę i skutecznie ją wyleczyć.
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT