Komunikaty Federacji PZ - śledź na BIEŻĄCO na stronach związków, w swoich mailach, sms - stronie kodowanej serwisu . Komunikaty Federacji PZ - śledź na BIEŻĄCO na stronach związków, w swoich mailach, sms - stronie kodowanej serwisu . Komunikaty Federacji PZ - śledź na BIEŻĄCO na stronach związków, w swoich mailach, sms - stronie kodowanej serwisu.
Kardiolodzy na Dolnym Śląsku szkolą lekarzy rodzinnych
Biuro Federacji PZ, 2021-10-19 08:31:50

To było niezwykłe spotkanie. Zarówno dla lekarzy rodzinnych, jak i dla kardiologów. W połowie września br. ponad 60 lekarzy rodzinnych wzięło udział w konferencji zorganizowanej przez specjalistów z Katedry i Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wykłady skierowano do lekarzy POZ i poświęcono współpracy w opiece nad pacjentami ze schorzeniami kardiologicznymi, którzy poddawani są specjalistycznym zabiegom w chorobach strukturalnych serca oraz migotaniu przedsionków.

- Na co dzień mamy wielu tzw. kardiologicznych pacjentów. Chorych, którzy są po takich operacjach i warto, byśmy my - lekarze rodzinni - wiedzieli o nich jak najwięcej. Ale też pogłębiona wiedza potrzebna jest nam po to, by chorym z problemami kardiologicznymi móc zaproponować nowe formy leczenia lub operacji - mówi dr Agata Sławin, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego, współprowadząca spotkanie i uczestniczka wykładów.

Podczas konferencji kardiolodzy ze szpitala uniwersyteckiego opowiadali o niestandardowych operacjach, które na co dzień wykonują w klinice. Doktor Piotr Niewiński mówił o problemach pacjentów z migotaniem przedsionków i o zabiegu ablacji. Doc. Wiktor Kuliczkowski tłumaczył, jak przebiega zabieg tzw. przezskórnego zamknięcie uszka lewego przedsionka i jak przygotować chorych do tej operacji. Doc. Marcin Protasiewicz wyjaśniał tajniki operacji TAVI, czyli jak wykonuje się przezcewnikową implantację zastawki aortalnej, która dedykowana jest pacjentom ze zwężoną zastawką aortalną. Doc. Tomasz Witkowski opowiadał o MitraClipach, czyli o przezcewkowym wszczepieniu zastawki mitralnej, stosowanych u chorych z jej niedomykalnością.

Wykłady trwały kilka godzin. Nad wszystkim czuwał prof. Krzysztof Reczuch, kierownik Klinicznego Oddziału Kardiologii w USK we Wrocławiu.

- Nie spodziewałem się tak dużego zainteresowania. Nawet obawiałem się, że frekwencja będzie mała i niewielu lekarzy zainteresuje się naszymi wykładami. Byłem mile rozczarowany. I dociekliwymi pytaniami, i wiedzą uczestników. Nawet w kuluarach trwały dyskusje - mówi prof. Krzysztof Reczuch.

- To dla nas była niezwykła okazja - posłuchać specjalistów, dowiedzieć się jakie stosują metody leczenia, jak prowadzą pacjentów przed i po operacji. Wykłady były dostosowane do naszych potrzeb i do specyfiki pracy lekarzy rodzinnych - mówi dr Agata Sławin, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego, uczestniczka konferencji.

Podkreślano, że zyskały obie strony. Lekarze rodzinni uczyli się od najlepszych fachowców, a kardiolodzy dowiedzieli się, z jakimi na co dzień problemami borykają się lekarze POZ, jakie mają możliwości i ograniczenia.

I najważniejsze - już zapowiedziano podobne konferencje.


ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT